W gąszczu ofert pracy czają się oszuści. Kuszą atrakcyjnymi warunkami i wysokim wynagrodzeniem. Niektóre z fałszywych ogłoszeń na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku i dopiero na dalszym etapie pojawiają się czerwone lampki ostrzegawcze. A co, jeśli wysłałeś zgłoszenie na ofertę, która okazała się scamem?
Co zrobić, jeśli odpowiedziałeś na fałszywą ofertę?
Jeśli nawiązałeś kontakt z pracodawcą-oszustem – nie panikuj. Działaj szybko i zdecydowanie.
- Zgłoś sprawę na policję oraz do odpowiednich organów
Kradzież tożsamości i oszustwo to przestępstwa. Im szybciej poinformujesz o tym odpowiednie służby, tym większa szansa na złapanie sprawcy.
Tu znajdziesz informacje, jak zgłosić oszustwo:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: https://uokik.gov.pl/jak-zglosic-naruszenie, Cybercrime.gov.pl: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyberprzestepczosc, Portal ostrzegawczy UODO: https://uodo.gov.pl/pl/492/2278
- Zabezpiecz finanse
Jeśli przekazałeś oszustom swoje dane do kont bankowych, hasła, loginy, dane karty płatniczej, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i poinformuj o tym. Zablokuj swoją kartę. Zmień hasła do serwisów takich jak bankowość elektroniczna. Zadbaj o to, by były one unikalne dla każdego z kont. Zastrzeż także numer PESEL, aby uniemożliwić oszustom wzięcie kredytu na Twoje dane.
Aby mieć pewność, że nikt nie wziął na Ciebie pożyczki bez Twojej wiedzy, sprawdzaj też regularnie w BIK, czy nie pojawiły się nieautoryzowane zobowiązania.
- Przeskanuj swoje urządzenia
Jeśli w trakcie rozmów z pracodawcą-oszustem pobierałeś pliki przesłane przez niego, otwierałeś załączniki z wiadomości lub instalowałeś programy, usuń te pliki i przeskanuj dokładnie komputer/telefon za pomocą programu antywirusowego.
Oszuści mają Twoje dane. Jak zabezpieczyć się na przyszłość?
- Regularnie sprawdzaj wyciągi bankowe i historię transakcji. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast skontaktuj się z bankiem.
- Ustaw alerty bezpieczeństwa – wiele banków oferuje usługę powiadomień SMS lub e-mail o każdej operacji na koncie. Dzięki temu będziesz wiedział na bieżąco o ruchach na Twoim koncie.
Kradzież tożsamości – największe zagrożenie
Kradzież tożsamości to jedno z najpoważniejszych zagrożeń wynikających z odpowiedzi na fałszywe ogłoszenie. Oszuści mogą wykorzystać Twoje dane na wiele sposobów: wziąć na nie kredyt, wynająć mieszkanie czy kupić coś na raty. W efekcie możesz zostać obciążony długami, które nigdy nie były Twoje.
W niektórych przypadkach możesz zostać także powiązany z praniem pieniędzy i odpowiadać prawnie za przestępstwo, którego nie popełniłeś… Z materiałów publikowanych w ramach kampanii Nie Pie(p)rz dowiesz się, jak ochronić się przed takim scenariuszem.
Pamiętaj, że szybka reakcja może zminimalizować szkody i ochronić Cię przed poważnymi konsekwencjami. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś paść ofiarą fałszywej oferty pracy, nie zwlekaj i podejmij odpowiednie kroki natychmiast.
—
Artykuł sponsorowany